Labels

বিশ্ব কৰ্কট দিৱস আৰু আমি | Assamese article by Munmi Nath

 বিশ্ব কৰ্কট দিৱস আৰু আমি 

বিশ্ব কৰ্কট দিৱস আৰু আমি  Assamese article by Munmi Nath

    প্ৰতি ৪ ফেব্ৰুৱাৰীত পালন কৰা বিশ্ব কৰ্কট দিৱস হৈছে Union for International Cancer Control (UICC)ৰ নেতৃত্বত বিশ্বব্যাপী চলা এক পদক্ষেপ। বিশ্বব্যাপী সজাগতা বৃদ্ধি কৰি, শিক্ষা উন্নত কৰি আৰু ব্যক্তিগত, সামূহিক আৰু চৰকাৰী পদক্ষেপক প্ৰেৰিত কৰি, বিশ্বক পুনৰ কল্পনা কৰিবলৈ একেলগে কাম কৰি লাখ লাখ মানুহক প্ৰতিৰোধযোগ্য কৰ্কট ৰোগৰ পৰা হোৱা মৃত্যু ৰক্ষা কৰিব পাৰি । বিশ্ব কৰ্কট দিৱসৰ প্ৰাথমিক লক্ষ্য হৈছে কৰ্কট ৰোগ আৰু তাৰ ফলত হোৱা  মৃত্যু যথেষ্ট পৰিমাণে হ্ৰাস কৰা লগতে কৰ্কট ৰোগত ভুগি থকা প্ৰতিৰোধযোগ্য অন্যায় সমাপ্ত কৰিবলৈ আন্তৰ্জাতিক সম্প্ৰদায়ক  সুযোগ দিয়া। ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ দ্বাৰা এই বিশেষ দিনটো পালন কৰা হয়।

        ২০০০ চনত আৰম্ভ কৰা বিশ্ব কৰ্কট দিৱস সকলোৰে বাবে এক ইতিবাচক আন্দোলনলৈ বৃদ্ধি পাইছে এটা  ডাঙৰ প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হ'বলৈ আৰু এটা কণ্ঠৰে  একত্ৰিত হ'বলৈ।

        প্ৰতি বছৰে, বিশ্বজুৰি শ শ কাৰ্যকলাপ আৰু অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত হয় ৷বিভিন্ন বিদ্যালয়, ব্যৱসায় প্ৰতিষ্ঠান, চিকিৎসালয়, বজাৰ, পাৰ্ক, বিভিন্ন সম্প্ৰদায়ৰ উপাসনাৰ স্থান,  সংগঠন আৰু ব্যক্তিসকলক একত্ৰিত কৰে ৷ ৰাস্তা আৰু অনলাইনত - এক শক্তিশালী স্মাৰক হিচাপে কাম কৰে যে কৰ্কট ৰোগৰ বিশ্বব্যাপী প্ৰভাৱ হ্ৰাস কৰাত আমাৰ সকলোৰে ভূমিকা আছে।

        এই বছৰৰ বিশ্ব কৰ্কট দিৱসৰ থিম হল, 'I Am and I Will', আপোনাৰ বিষয়ে আৰু আপোনাৰ কাম কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতিৰ বিষয়ে। আমাৰ ইতিবাচক কাৰ্যৰ জৰিয়তে, আমি একেলগে ২০৩০ চনৰ ভিতৰত কৰ্কট ৰোগ আৰু অসংক্ৰামক ৰোগৰ পৰা অকাল মৃত্যুৰ সংখ্যা এক তৃতীয়াংশ হ্ৰাস কৰাৰ লক্ষ্যত উপনীত হ'ব পাৰিম।

********************* 


মুনমী নাথ

সপ্তম শ্ৰেণী

ভিতৰখোলা মধ্য ইংৰাজী বিদ্যালয়

কমলপুৰ শিক্ষাখণ্ড

 


অলংকৰণ :-  সুৰভি দাস


Post a Comment

0 Comments